KOLEKTORY SŁONECZNE "FAKRO" - INSTALACJE SOLARNE
Firma SOLIDDACH jest autoryzowanym dystrybutorem kolektorów słonecznych firmy FAKRO
Podczas planowania budowy domu bierzemy pod uwagę nie tylko nakłady jakie poniesiemy na jego wybudowanie, ale także rozważamykoszt jego eksploatacji. Z tego względu, już na etapie projektowania powinniśmy pomyśleć o wykorzystaniu w budynku naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Jednym z łatwiejszych i coraz bardziej popularnych sposobów jest wykorzystanie energii słonecznej poprzez montaż kolektorów słonecznych. System solarny FAKRO to innowacyjne rozwiązanie zespalanych z połacią dachu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów instalacji, które stanowi zintegrowany zestaw pozyskiwania energii ze słońca.
Montaż kolektorów w połaci dachu, a nie jak to się często zdarza nad pokryciem lub obok budynku ma wiele zalet. Takie umieszczenie kolektorów:
- zapewnia wykorzystanie niezagospodarowanej powierzchni dachu,
- idealnie komponuje się z bryłą budynku,
- zwiększa sprawność kolektorów słonecznych.
Dodatkowo jeżeli projekt uwzględnia montaż okien dachowych to system kołnierzy dachowych FAKRO w prosty sposób umożliwia ich zespolenie z kolektorami.
Certyfikat
Solar Keymark przyznany kolektorom
firmy FAKRO jest gwarantem jakości
oraz potwierdzeniem spełnienia przez produkt
norm europejskich.
Solar Keymark stanowi kryterium uzyskania
dofinansowania w większości krajów europejskich.
KOLEKTORY FAKRO TYP "SKW"
Kolektory SKW można montować w zespoleniach z oknami dachowymi FAKRO w dowolnych konfiguracjach. Łatwe, szybkie i szczelne połączenie z połacią dachu zapewniają standardowe kołnierze do okien dachowych FAKRO.
Zakres montażu kolektorów SKW: 15° – 90°.
Zalecany zakres montażu:
30° – 60°.
Do dyspozycji kołnierze do szczelnego połączenia kolektorów SKW z pokryciem dachowym:
- EHV do pokryć wysokoprofilowanych.
KOLEKTORY FAKRO TYP "SKC"
Kolektory słoneczne SKC dzięki zastosowaniu specjalnych kołnierzy do integracji z połacią dachu mogą być montowane w zespoleniach, w których odległość pomiędzy panelami solarnymi wynosi tylko 3 mm. Uzyskana w ten sposób jednolita powierzchnia doskonale komponuje się z zastosowanym pokryciem dachowym. Kolektory słoneczne SKC mogą być montowane wyłącznie w zespoleniach poziomych: kolektor – kolektor. Łatwy i szybki montaż kolektorów w konstrukcji dachu zapewniają specjalne kołnierze do integracji z połacią dachu.
Zakres montażu kolektorów SKC: 30° – 90°.
Zalecany zakres montażu: 30° – 60°.
Kolektory SKC różnią się od kolektorów SKW zastosowanym kołnierzem do integracji z połacią dachu. Parametry sprawnościowe kolektorów SKC są identyczne z parametrami sprawnościowymi kolektorów SKW.
Kołnierz do szczelnego połączenia kolektorów SKC z pokryciem dachowym Kołnierz do kolektora SKC składa się z 2 modułów: moduł podstawowy CZV oraz moduł dodatkowy MZV.
Moduły MZV oraz CZV standardowo stosuje się w zespoleniach poziomych składających się z 2 kolektorów SKC. Rozbudowa o kolejny kolektor wymaga dołączenia modułu MZV(2xSKC=CZV+MZV, 3xSKC=CZV+2xMZV).
ELEMENTY INSTALCJI SOLARNEJ FAKRO
Miejsce montażu kolektorów
Kolektory słoneczne powinny być usytuowane na południowej połaci dachu. W praktyce nie zawsze jest to możliwe Dopuszcza się odchylenia o 45° w kierunkach wschodnim i zachodnim, co jednocześnie nieznacznie obniża wydajność - o około 10%.
Kąt nachylenia baterii kolektorów
Duży wpływ w odbiorze promieniowania słonecznego odgrywa kąt nachylenia kolektora względem płaszczyzny poziomej. Najkorzystniejsze warunki odbioru energii słonecznej występują gdy promienie słoneczne padają prostopadle na szybę kolektora.
Ze względu na zmiany kąta padania promieni słonecznych w zależności od pory dnia i roku zaleca się aby kolektory słoneczne były zamontowane w połaci dachu o kącie nachylenia 30°- 60°.
ELEMENTY W DACHU
SKW |
|
| Czujnik | Przewody SMK |
SKC |
|
|
![]() |
![]() ![]() |
ELEMENTY W BUDYNKU
Zbiornik SBW do | Grupa | Naczynie przeponowe | Glikol | Przewody SMB do |
Przewody SMK oraz SMB
Do wykonania
połączeń pomiędzy podzespołami instalacji służą elastyczne
rury DN16 wykonane ze stali nierdzewnej osłonięte izolacją 13x22
odporną na UV i zakończone mosiężnymi nakrętkami ¾”.
Zbiorniki SBW
Zbiorniki SBW służą do podgrzewania wody użytkowej ciepłem z kolektorów słonecznych i ciepłem z kotła CO. Wyposażone są w dwie wężownice. Dolna wężownica przeznaczona jest dla kolektora słonecznego, a górna dla kotła CO.
Zbiorniki SBW wykonane są z wysokogatunkowej stali. Ochrona przed korozyjnym oddziaływaniem gorącej wody oraz bakteriami zapewniona jest poprzez powłokę z emalii ceramicznej (powłoka wykonana zgodnie z normą DIN 4753). Dodatkowo zasobnik zabezpieczony jest przed korozją anodą magnezową, a wydajne wężownice szybko i równomierne podgrzewają wodę. Zbiorniki izolowane są warstwą pianki poliuretanowej, natomiast od zewnątrz posiadają płaszcz z ekologicznej skóry.
W celu uproszczenia prac montażowych związanych z podłączeniem elementów instalacji solarnej polecamy zbiornik SBW V3P, który zintegrowany jest z następującymi elementami:
Grupa pompowa SCB
Grupa
pompowa SCB wymusza obieg płynu solarnego w instalacji umożliwiając
efektywne przekazywanie wodzie użytkowej ciepła słonecznego, które
uzyskiwane jest przez kolektory.
Naczynia przeponowe SBV
Naczynie
przeponowe SBV kompensuje wzrost objętości glikolu, który związany
jest jest ze zmianami jego temperatury. Np w przypadku zaistnienia
sytuacji awaryjnej w instalacji solarnej – wrzenie glikolu, przejmuje
ciecz wypartą przez parę z kolektorów.
Glikol SGL
Glikol
SGL jest nośnikiem ciepła w systemie i służy do przesyłu energii
cieplnej z kolektorów do zbiornika.
AKCESORIA
Pompa | Grzałka | Czujnik | Separator | Zawór |
POMPA RĘCZNA SBF DO NAPEŁNIANIA INSTALACJI
Pompa solarna SBF służy do napełnienia instalacji glikolem oraz uzyskania wymaganego nadciśnienia (max. 3bar). Po napełnieniu instalacji może zostać wykorzystana jako naczynie przelewowe dla zaworu bezpieczeństwa.
GRZAŁKA ELEKTRYCZNA SEH
Grzałka elektryczna SEH służy do dogrzewania wody w zbiorniku, do zadanej temperatury w przypadku niewystarczającej ilości energii słonecznej.
CZUJNIK STS
Czujnik STS służy do pomiaru temperatur (w zależności od miejsca umieszczenia): kolektora, zbiornika lub glikolu. Czujnik podłączany jest bezpośrednio do sterownika grupy pompowej.
SEPARATOR POWIETRZA SAS
Separator powietrza SAS umożliwia odpowietrzanie instalacji solarnej. Zalecany do montażu w instalacjach składających się z dużej liczby kolektorów.
ZAWÓR MIESZAJĄCY SWM
Zawór mieszający SWM zabezpiecza przed możliwością poparzenia się wodą (w przypadku awarii zimnej wody, dopływ wody gorącej zostanie automatycznie zablokowany). Ponadto zawór zapewnia utrzymanie stałej temperatury wody na wyjściu. Zakres pracy od 30°C do 60°C. Montowany na obiegu c.w.u.
Prezentacja firm z nami współpracujących, krótki profil danej firmy, najważniejsze informacje, rodzaj produktów, najważniejsze cechy... czytaj więcej
Opis tego czym się zamjmujemy, oraz jaki wahlarz usług proponujemy. Znajdziesz
tutaj wszystko co pozwoli Tobie podjąć decyzję
o współpracy z nami... czytaj więcej